Suzhou – stare chińskie miasto ogrodów przy Wielkim Kanale

Suzhou DSC 3801 mini
zdjęcia | komentarze
Suzhou – miasto ogrodów

Suzhou to miasto o wyjątkowym uroku poprzecinane siecią kanałów, brukowanych uliczek z kamiennymi mostami, wspaniałymi ogrodami, bielonymi domami i czerwonymi lampionami. Jego historia sięga VI w. p.n.e. kiedy wybudowano tu pierwszy kanał. Jednak to budowa Wielkiego Kanału przyniosła miastu bogactwo, szczególnie dzięki handlowi jedwabiem, cennym towarem eksportowanym na północ.

Wielki Kanał – najdłuższy na świecie szlak wodny wybudowany przez człowieka

Wielki Kanał, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, to najdłuższy na świecie szlak wodny wybudowany przez człowieka, ciągnący się od Pekinu do Hangzhou na długości ok. 1770 km. Jego budowa, która zaczęła się w 486 r. p.n.e. trwała ponad 1000 lat, kiedy to powstawały kolejne jego odcinki. Jednak dopiero w XIII w. kanał dotarł do Pekinu. Wielki Kanał przecina dwie wielkie rzeki Azji, Żółtą Rzekę i Jangcy, a dzięki prowadzonej na nim wymianie handlowej wyrosły i wzbogaciły się liczne leżące wzdłuż niego miasta.

Wenecja Wschodu

W czasach panowania dynastii Ming Suzhou kwitło, przyciągając wielu kupców, jak i uczonych i artystów. Wznosili oni dla siebie eleganckie ogrody, które do dzisiaj są ogromną atrakcją miasta, niegdyś nazwanego przez wielkiego odkrywcę Marco Polo, Wenecją Wschodu.

 

Fotografie z Suzhou

This slideshow requires JavaScript.

Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂

Carly BB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *