Wielki Mur Chiński – jak długi i jak wielki, 8 ciekawostek

Jak długi jest Wielki Mur Chiński
zdjęcia | komentarze
Wielki Mur, a może wiele murów

Wielki Mur Chiński, ciągnący się przez pustynie, wzgórza, góry i równiny, to tak naprawdę różne fragmenty umocnień budowane wzdłuż północnej granicy Chin przez kolejne dynastie władców.

Jak stary jest Wielki Mur Chiński?

Jego historia sięga VII w. p.n.e., Okresu Walczących Królestw, kiedy na granicach poszczególnych państw budowano umocnienia głównie w postaci wałów ziemnych. W 221 r. p.n.e. pierwszy cesarz Chin (chińskie: Qin Shi Huang) podbił swoich ostatnich przeciwników i zjednoczył Chiny. Nakazał on zniszczenie fragmentów murów dzielących od wewnątrz jego imperium i budowę nowego muru, będącego zarówno symbolem jego władzy jak i broniącego państwa od północy.

Jak stary jest Wielki Mur Chiński
Wieża strażnicza
Czy zamurowywano w nim ludzi?

Do budowy muru używano głównie dostępnych lokalnie materiałów, a w jej trakcie miało zginąć z wycieńczenia ok. miliona robotników, a zmarłych podobno zamurowywano w ścianach muru. Jednak przeprowadzane do tej pory badania archeologiczne nie znalazły żadnych ludzkich szczątków, a same legendy miały dowodzić tyranii Pierwszego Cesarza. Do naszych czasów zachowały się znikome fragmenty pierwotnego muru z dynastii Qin. Dodatkowo fakt, że wały te sięgały daleko poza obszar chińskiego osadnictwa i przechodziły przez tereny koczowników, wskazuje na to, że mur nie miał charakteru obronnego, a raczej był on ofensywny, znacząc granice zajętego terytorium.

WielkiMur DSC 2919 mini
I dalej stromo pod górę
Wielki Mur w czasach dynastii Ming, czyli wreszcie murowany

Później różne dynastie próbowały umacniać czy rozbudowywać istniejące mury, aż popadły one w zapomnienie. Idea budowy wielkiego muru powróciła w XIV wieku w czasach dynastii Ming, kiedy duży napór ze strony ludów mongolskich i brak wyraźnej wygranej po licznych bitwach, wyraźnie odbijał się na imperium. W przeciwieństwie do wcześniejszych fortyfikacji, mur budowany w czasach Mingów był solidniejszy i trwalszy ze względu na używanie cegieł i kamienia. Mimo wysiłków mur był wielokrotnie forsowany przez ludy z Wielkiego Stepu. Ostatecznie w 1644 r. Mandżurowie przekroczyli Wielki Mur i zajęli Pekin, będący już w rękach rebeliantów. Chinami zaczęła rządzić dynastia Qing, a Wielki Mur stracił jakiekolwiek znaczenie strategiczne.

WielkiMur DSC 2904 mini
Kolejna wieża strażnicza
Jak długi jest Wielki Mur Chiński?

Badania archeologiczne wykazały, że długość murów wybudowana przez dynastię Ming to 8850 km, w tym 6259 km faktycznego muru, poza tym rowy, rzeki, góry i inne naturalne bariery. Dzięki nowoczesnym technologiom udało się stwierdzić, że całkowita długość muru z jego wszystkimi odgałęzieniami to 21196 km, jednak większość jego fragmentów nie jest murowana. Z powodu upływu czasu i erozji, mur w większości jest obecnie zniszczony, a nawet rozebrany przez lokalnych mieszkańców i ponownie użyty jako budulec. Tylko nieliczne fragmenty są odrestaurowane i udostępniane zwiedzającym. W 1987 r. Wielki Mur Chiński został wpisany na listę UNESCO, a w 2007 ogłoszono go jednym z siedmiu nowych cudów świata.

Wielki Mur czy Długie Mury

Dodatkowo ciekawostką jest fakt, że dla Chińczyków Wielki Mur, to „Długie Miasta” albo „Długie Mury”, gdyż Chińczycy używają tego samego słowa do określenia zarówno miasta jak i otaczającego go muru, a ze względu na długość Wielkiego Muru dokładają do tego słówko długi. Pojawia się również określenie „Mur 10 000 Li”, co w przenośni wskazuje „niemierzalną” długość.

WielkiMur DSC 3180 mini
hmmm ? jeśli ktoś wie to poproszę w komentarzach
Czy Wielki Mur Chiński jest widziany z kosmosu?

I wreszcie czy jest widziany z kosmosu? Jeśli byliście na Wielkim Murze odpowiedź wydaje się jasna, no niestety nie. Mur nie wyróżnia się z otoczenia barwą, jest stosunkowo wąski i zbyt kręty. W naszych czasach udało się już sprawdzić tą tezę empirycznie i wiadomo, że nie widać go nawet z niskiej orbity okołoziemskiej. Niestety nie udało mi się sprawdzić czy widać go z pokładu samolotu, ale podobno jest ledwo zauważalny. 😛

Czy warto wybrać się aż do Chin, żeby zobaczyć ów sławny murek?

Mimo to sam pobyt i uczucie spełnienia marzenia jest po prostu czystą frajdą. To jakby radość w czystej postaci. Bo to przecież marzenie, które wydawało się dość odległe, a mur znany od dziecka mógł sprawiać raczej wrażenie bajki niż rzeczywistości. A on tam jest i to namacalny 😀 😛

Youtube video

Zainteresowanych zapraszam również na mój kanał na Youtube. A tutaj krótki film Wielki Mur Chiński.

 

Fotografie z Wielkiego Muru Chińskiego

  • WielkiMur DSC 2805 mini
  • WielkiMur DSC 2809 mini
  • WielkiMur DSC 2829 mini
  • WielkiMur DSC 2849 mini
  • WielkiMur DSC 2842 mini
  • WielkiMur DSC 2859 mini
  • WielkiMur DSC 2877 mini
  • WielkiMur DSC 2904 mini
  • WielkiMur DSC 3018 mini
  • WielkiMur DSC 2919 mini
  • WielkiMur DSC 3106 mini
  • WielkiMur DSC 2972 mini
  • WielkiMur DSC 3140 mini
  • WielkiMur DSC 3180 mini
  • WielkiMur DSC 3206 mini
  • WielkiMur DSC 3213 mini
  • WielkiMur DSC 3224 mini
  • WielkiMur DSC 3230 mini

Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂 oraz do odwiedzenia mojego kanału na YouTube

Carly BB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *