Tarxien – megalityczne świątynie i cmentarz w epoce brązu

zdjęcia | komentarze
Tarxien – megalityczne świątynie Malty

Badania archeologiczne wykazały, ze zespół świątynny w Tarxien był w stałym użyciu na przestrzeni wielu stuleci, również po zakończeniu okresu świątynnego. Najstarsze znalezione fragmenty ceramiki pochodzą z okresu zwanego fazą Żebbuġ (4100-3800 p.n.e.), a zatem są o kilka wieków starsze od megalitycznych świątyń.

Świątynie Tarxien powstawały na przestrzeni 1000 lat w późnej epoce kamienia (3600-2500 p.n.e.). Sądząc po ich rozmiarze i wyjątkowo skomplikowanym układzie można sobie wyobrazić, że miejsce to mogło być kiedyś wysoko cenione przez mieszkańców Malty.

Najstarsza i jednocześnie najskromniejsza ze świątyń to tak zwana Far East Tarxien Temple, wybudowana w tym samym czasie co Ġgantija (około 3600 p.n.e.). Choć niewiele z niej zostało, wyraźnie przypomina ona megalityczną świątynię Ta’ Ħaġrat. Później na przestrzeni czasu, zwanym dziś fazą Tarxien (3000-2500 p.n.e.), powstały 3 widoczne dzisiaj świątynie.

Cmentarz w epoce brązu

W epoce brązu, Świątynia Południowa (South Temple) była wykorzystywana jako cmentarz. 2000 lat później, Rzymianie przekształcili ten obszar na pola uprawne, budując tu kanały i cysterny. Możliwe jest też, że wykorzystywali oni stare megalityczne świątynie jako piwnice

Wykopaliska

Wkrótce po przypadkowym odkryciu, znajdującego się w niedużej odległości od Tarxien, Hypogeum Ħal Saflieni w 1902 roku okazało się, że historia osadnictwa na Malcie rozciąga się daleko w tył, do nieznanej prehistorii. W poszukiwaniu jej śladów zaczęto zwracać uwagę na nietypowe ukształtowanie terenu, duże bloki kamieni, cokolwiek mogło być wskazówką do rozpoczęcia wykopalisk. Akurat na obszarze Tarxien miejscowy rolnik zgłaszał, że na niewielkiej głębokości na jego polu znajdują się duże kamienne bloki. Wykopaliska ostatecznie rozpoczęły się w 1915 roku i niemal natychmiast odsłonięto megality, znane już przecież z Ħaġar Qim, Mnajdry czy Ġgantiji.

Świątynie kompletnie ukryte pod powierzchnią ziemi

Obecnie świątynie te wydają się być skrzętnie ukryte między labiryntem uliczek. Nic w okolicy nie przypomina już prehistorycznego krajobrazu. Świątynie kompletnie ukryte pod powierzchnią ziemi z biegiem czasu zostały zapomniane. Po pierwszych wykopaliskach Sir Temi Zammit starał się, aby okoliczne pola zostały niezabudowane, aby stworzyć ochronną strefę dla świątyń, jednak niestety tak się nie stało.

Posągi korpulentnych postaci i prehistoryczna sztuka

Świątynie Tarxien, najbardziej rozbudowane ze wszystkich megalitycznych świątyń Malty, stały się jednocześnie miejscem, w którym zachowało się najwięcej przykładów prehistorycznej rzeźby. Oprócz kamiennych bloków, ozdobionych płaskorzeźbami przedstawiającymi spiralne wzory, czy różne zwierzęta, w jednej z apsyd znaleziono również fragment posągu korpulentnej postaci ludzkiej noszącej szeroką spódnicę, podobnego do mniejszych statuetek z innych świątyń. 🙂

 

Fotografie z Tarxien

This slideshow requires JavaScript.

Jeśli spodobały Ci się moje zdjęcia, zaciekawiła opisana historia, a może zainspirowałam Cię do zwiedzania, zapraszam do polubienia mojej strony i pozostawienia komentarza 🙂 oraz do odwiedzenia mojego kanału na YouTube

Carly BB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *